Rzeszów już 81 lat jest stolicą

Już po raz 11. Obchodziliśmy uroczyście rocznicę powołania województwa rzeszowskiego, a zwłaszcza ustanowienia naszego miasta stolicą owego województwa. Stało się to 18. sierpnia 1944 roku w sali posiedzeń rzeszowskiego ratusza. Trwała jeszcze wojna. Front zatrzymał się na Wisłoce, gdzie Niemcy zmontowali solidną obronę, zaś Kresy Wschodnie płonęły objęte nieludzką agresją banderowskich nacjonalistów. Jednak na terenach wyzwolonych należało pilnie zorganizować przynajmniej namiastkę struktur administracyjnych, zwłaszcza w zakresie: bezpieczeństwa, zaopatrzenie i opieki zdrowotnej. Stworzenie czegoś takiego stało się właśnie wspomnianego 18. sierpnia, w niewiele ponad dwa tygodnie od wyzwolenia Rzeszowa. Prawdziwe granice zostały  określone dopiero po roku.

Rocznicowe zebranie członków i sympatyków Towarzystwa Przyjaciół Rzeszowa  otworzyłem 18 sierpnia osobiście, witając przybyłych gości: Wiesława Buża – I wicewojewodę podkarpackiego, Marcina Deręgowskiego i Krystynę Stachowską – zastępców prezydenta miasta, Mirosława Kwaśniaka – wiceprzewodniczącego rady miasta, profesora oświaty, Mateusza Maciejczyka – radnego, Emila Rejusa – byłego prezydenta miasta, Danutę Wojnar Płazę – przewodniczącą rady seniorów, Jana Ruska – prezesa oddziału wojewódzkiego SEiRP. We właściwy, pogodny nastrój uczestników wprowadziła utalentowana szansonistka z Klubu 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, Antonina Piotrowska, wychowanka znakomitej Ewy Jaworskiej Pawełek. Zaśpiewała z wdziękiem kilka piosenek o Rzeszowie.

Tradycyjnie podczas takich oficjalnych spotkań przyjmujemy nowych członków oraz wyróżniamy tych najaktywniejszych. Tym razem dyplom uznania za skuteczne i konstruktywne wspieranie statutowych poczynań Towarzystwa odebrał Edward Słupek, prezes spółdzielni Zodiak, zaś honorową odznakę „Przyjaciel Rzeszowa” Krystyna Małecka.

Okolicznościowe wystąpienie rocznicowe wygłosił wiceprezes zarządu TPRz, Bogusław Kobisz. O aktualnościach miejskich, zwłaszcza zawiłościach jego niekwestowanego i dynamicznego rozwoju mówił Marcin Deręgowski, zastępca prezydenta. Z kurtuazyjnymi wyrazami uznania dla towarzystwa wystąpił Wiesław Buż, I wicewojewoda podkarpacki. Sformułował interesujący pomysł, aby przy sposobności rocznicowych obchodów miejskich, pomyśleć o połączeniu z nimi obchodów rocznic powołania województwa rzeszowskiego, bowiem stało się to w tym samym dniu i z identycznych, bardzo pragmatycznych powodów. Inicjatywa przypadła mi do gustu. Jestem przekonany, ze nie tylko mnie, ale również wielu uczestnikom rocznicowego spotkania.

Domknięciem rocznicowych poczynań towarzystwa będą jeszcze dwa przedsięwzięcia programowe. Jedenasty również koncert piosenek o Rzeszowie jest ściśle związany z ustanowieniem naszego miasta stolicą województwa. Zaś elementem integrującym ludzi zauroczonych Rzeszowem będzie z pewnością bal przygotowywany na 19 września. Zapraszamy.

Roman Małek

Fot. Adam Lampart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *

*
*