Prezydent wśród Przyjaciół Miasta

11 maja br w sali konferencyjnej rzeszowskiego ratusza odbyło się Walne Zebranie Członków Towarzystwa Przyjaciół Rzeszowa. Głównym tematem było podsumowanie działalności w roku 2013. Działalność Towarzystwa w roku minionym koncentrowała się na realizacji przyjętego planu działania, udziale członków  w różnych spotkaniach, konferencjach oraz działalności informacyjnej oraz wydawniczej. Towarzystwo swoją działalność informacyjną prowadziło głównie poprzez swoje czasopismo „Echo Rzeszowa” oraz inne rzeszowskie media. Prowadzono również stronę internetową. W ramach wydawnictwa „Resoviana” ukazały się drukiem pozycje książkowe: Zdzisława Daraża „Zawierucha nad Sanem” część II, Zbigniewa Gibały „ Sportowe wspomnienia – Od wolsztyńskiego pyry do rzeszowskiego krzoka”, Bogusława Kotuli „Nie balim się Rzeszowa”, Józefa KanikaRomana Małka i Stanisława Rusznicy „Sylwetki rzeszowian” cześć III oraz Józefa Kanika „Nasza Galeria Zasłużonych” część III. Książki te cieszyły się dużą popularnością. Świadczy o tym szybkie wyczerpanie nakładu. Wydano kolejny „Kalendarz na rok 2013” ze zdjęciami ważnych dla miasta miejsc pracy i wypoczynku. Na 660 rocznicę nadania miastu praw miejskich współuczestniczono w przygotowaniu płyty z piosenkami o Rzeszowie pt. „Zakochani w Rzeszowie”. Nagrane piosenki zaprezentowali na zebraniu młodzi wokaliści z Klubu 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. W okresie sprawozdawczym opracowano przy wsparciu WiMBP bibliografię ”Echa Rzeszowa”. Jedną z ciekawszych form pracy Towarzystwa było współorganizowanie spotkań autorskich połączonych z promocją książek wydawanych przez wydawnictwo „Resoviana”. Działo się to przeważnie w osiedlowych klubach kultury „Zodiak” oraz „Karton”.

Członkowie Walnego Zebrania przyjęli zmiany w statucie TPRz wynikające z aktualnej sytuacji prawnej oraz potrzeb Towarzystwa. Jedną z istotnych zmian było ustanowienie honorowej odznaki „PRZYJACIEL RZESZOWA” i przyjęcie regulaminu jej przyznawania.

Wiele podziękowań za wszelkie inicjatywy w kierowaniu Towarzystwem przyjmował ze wzruszeniem jego przewodniczący Zdzisław Daraż oraz członkowie Zarządu wymieniani w sprawozdaniu przez sekretarza Zygmunta Rybarskiego i przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Bolesława Pezdana. Wśród wymienionych byli: Józef KanikStanisław ZąbekKrzysztof KadłuczkoRyszard ZatorskiRoman MałekStanisław RusznicaAlicja Trzyna, Jerzy Dynia i Bogusław Kotula. Chwilą ciszy członkowie Towarzystwa uczcili pamięć dwóch zacnych przyjaciół: Stanisława Majki i Józefa Gajdy, którzy odeszli na wieczną wartę.

O wszystkim mówiono w obecności prezydenta miasta Tadeusz Ferenca, który uczestniczył w zebraniu. W dyskusji i zadawanych pytaniach, prezydent odpowiadał w sposób wyczerpujący. Był w pełni otwarty na wszelkie podpowiedzi. Członkowie Towarzystwa wyraźnie zrozumieli, że prezydent ma do nich pełne zaufanie. Towarzystwo zawsze wspierało prezydenta w jego ważnych dla miasta inicjatywach. Składane wnioski i propozycje w okresie sprawozdawczym do prezydenta, w większości przyjmowane były pozytywnie. Podziękowano za to prezydentowi. Podczas przyjacielskiej rozmowy przypomniano, że w tym miejscu w ratuszu 70 lat temu zapadły decyzje o utworzeniu województwa rzeszowskiego, a Rzeszów w nowej roli stolicy regionu zyskał najważniejszą w swej historii szansę rozwoju. Miłym akcentem spotkania było wręczenie prezydentowi przez dr Wiesława Sipowicza pamiątkowych autorskich pozycji książkowych pt. „Piłka siatkowa jako system”.

Stanisław Rusznica

fot. Aleksander Baranowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *

*
*